Welcome to European Tribune. It's gone a bit quiet around here these days, but it's still going.
Display:
Mmmm. Neal's Yard. Yum. $20-$32/lb (depending on cheese and store) - ouch. Not something for daily consumption.

BTW over the past decade the US has developed a really tasty artisanal cheese industry, unfortunately it's an expensive one.  But they're often better than the imports, especially as the government has been cracking down on raw milk cheese imports (used to be that the stores would stash some into their other imports and you could buy them under the counter 'psst, buddy, want some Vacherin Mont d'Or')

by MarekNYC on Tue May 23rd, 2006 at 01:57:50 PM EST
[ Parent ]

Others have rated this comment as follows:

Display:

Occasional Series