Welcome to European Tribune. It's gone a bit quiet around here these days, but it's still going.
Display:
CONFIRMED: The staff of Mir Mousavi's official news agency, newspapers and web sites, have been arrested.

Statement from Mir Mousavi:

Farsi


بیانیه جدید جبهه مشارکت ایران اسلامی
جبهه مشارکت ایران اسلامی که دبیرکل و چند عضو بلندپایه آن در زندان هستند، در جدیدترین بیانیه خود تصریح کرده است: اکثریت ملت چیزی جز رأی خود را نمی طلبد، پس باید بر این خواسته قانونی و مدنی ایستاد.

به گزارش «موج سوم» متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت بزرگ ایران! امروز همه ما با شرائط و حوادثی روبرو هستیم که بیش از هر چیز نشاندهنده عزم گروهی اندک، متکی به قدرت برای هدم پایه های جمهوریت و مردمسالاری و ایستادن در برابر خواست مشروع و قانونی ملت است.
انتخابات 22 خرداد که می توانست و می تواند منشاء تحولی بزرگ برای کشور باشد و حضور بی سابقه مردم که نشان دهنده باور و اعتماد آنها به کارآیی نظام جمهوری اسلامی و اصلاح پذیر بودن آن از راههای مدنی بخصوص انتخابات بود، با مهندسی عجیبی روبرو شد که نتیجه آن کاملا با آنچه مردم در صندوقها ریخته بودند متفاوت گشت. این واقعه عجیب که نه فقط حق مردم را در این انتخابات نادیده انگاشت بلکه اگر به آن رسیدگی نشود و حق مردم به آنها باز نگردد سبب قهر دائمی آنها با صندوق های رای خواهد شد، چرا که مردم صندوق رای را تابوت استبداد و دریچه ای بسوی مردمسالاری می پنداشتند. بی انصافی بزرگ در این است که حضور مردم را در این انتخابات حماسه بی نظیر بدانیم اما عاملان اصلی این حضور را به زندان بیندازیم. مقایسه آمارهای حضور مردم در انتخابات چندین سال گذشته نشان می دهد که افزایش قریب به 30 درصدی مردم در این انتخابات مرهون تلاش عظیم اصلاح طلبان است که در ماه های گذشته با موج امید ، برای اولین بار تحریم انتخابات را منتفی کردند و همه کسانی را که با صندوق های رای قهر کرده بودند به پای صندوق کشاندند و حماسه حضور را عینیت بخشیدند. اما اینک متاسفانه اکثریت این شورآفرینان در زندان های امنیتی به سر می برند و از وضع و حال آنها هیچ اطلاعی در دست نیست.
پس از اعلام نتایج نتایج انتخابات ما شاهد حضور پر صلابت مردم در دفاع از رای خود بودیم. . این حضور پر معنا و خودجوش چیزی نبود جز تداوم حضور مردم در پای صندوق های رای. اما پاسخی که این مردم دریافت داشتند خشونت ، تخریب و متاسفانه شهادت عزیزانی بود که مسئولیت آن تماما بر عهده کسانی است که این انتخابات را مهندسی کردند و رودروی مردم و خواسته آنان ایستادند. قبل از انتخابات فضای امنیتی بر کشور حاکم کردند و سپس آن را به فضای نظامی تبدیل کردند، همه کسانی را که به گواهی سابقه آنها عوامل آرامش بخشی مردم و تلطیف فضای سیاسی جامعه و پرهیز دهنده خشونت و منادی رفتارهای مسالمت آمیز بودند به زندان انداختند و بدتر از همه با تبلیغات نادرست خشونت ها و آشوب ها را به مردم نسبت دادند.
مردم شریف ایران! امروز کشور ما در شرایط حساسی به سر می برد، اکثریت ملت چیزی جز رأی خود را نمی طلبد، باید بر این خواسته قانونی و مدنی ایستاد، این ایستادگی با آرامش و از طریق رفتارهای مسالمت آمیز و مدنی و مقاومت منفی امکان پذیر است. ما ضمن محکوم کردن همه خشونت ها و تخریب ها ساحت مردم را از این امور مبرا می دانیم و از خود آن ها می خواهیم اجازه ندهند عده ای از آب گل آلود برای مقاصد ناپاک خود ماهی بگیرند از طرف دیگر اراده ای وجود دارد که می خواهد از همین فرصت استفاده کند و برای همیشه مردم سالاری را بی موضوع کند. راه اصلی آن ها در این میانه دمیدن در کوره خشونت ، بالا بردن هزینه های مردم و مایوس کردن آن ها از هرگونه اصلاح و رادیکالیزه کردن فضای سیاسی کشور است. تنها در این صورت است که آن ها می توانند فضای امنیتی - نظامی را حاکم کنند و به آمال خود دست یایند. ما ضمن مسئول دانستن نیروهای انتظامی و امنیتی به خصوص در حفظ جان و اموال مردم معتقدیم باید از حضور نیروهای غیرمسئول مثل لباس شخصی ها که سهم مهمی در افزایش تنش دارند جلوگیری شود. رفتارهای آن ها نشان می دهد که مایل به آرامش جامعه نیستند و تنها در سایه رعب و حاکمیت ترس، تسلط بر مردم را ممکن می دانند. قطع همه راه های ارتباطی دلسوزان جامعه و رهبران اصلاحات با مردم ، سانسور وسیع و گسترده و بی نظیر داخلی و خارجی ، تبلیغات یک سویه صدا و سیما و رسانه های دولتی نشان دهنده این عزم است. اما ما شک نداریم این ملت خواهد ماند و از آرمان های امام و انقلاب و جمهوری اسلامی که دستاورد تاریخی و خون بهای عزیزانش است پاسداری خواهد کرد و هر کس در برابر اراده ملت بایستد رفتنی خواهد بود.
جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز امروز در تنگنای بزرگی قرار دارد. دستگیری اکثر چهره های اصلی ، تعطیلی روزنامه یاس نو، فیلتر شدن سایت اطلاع رسانی حزب، بستن دفتر مرکزی حزب و تهدیدهای روزافزون نسبت به تشدید این رفتارها، سبب می شود که متاسفانه حزب ما نیز نظیر سایر نهادهای مدنی در آرام کردن اوضاع و تشویق راه های مدنی توفیق نداشته باشد.
ما در عین حال که از خواسته اصلی ملت یعنی وفاداری به رای مردم حمایت می کنیم و پشتیبان بی چون وچرای محور این حرکت عظیم اصلاحی، جناب آقای موسوی هستیم از حاکمیت نیز خواهانیم تا گره ای را که امروز با سرانگشت تعقل و تدبر قابل باز کردن است به گره کوری تبدیل نکنند که دیگر به هیچ راهی گشوده نشود. در این راستا ما خواهان آن هستیم:
1 - فضای امنیتی و نظامی به فضای سیاسی و اجتماعی تبدیل شود و به جای منع روش های مسالمت آمیز به راه کارهای مصرح در قانون اساسی نظیر اجتماعات مسالمت آمیز مجوز داده شود.
2 - فضای اطلاع رسانی و ارتباطی به وضعیت قبل از انتخابات برگردد و اجازه داده شود تا به جای شایعات و تحریفات حقایق و واقعیت ها به گوش مردم برسد و رهبران اصلی جامعه از جناح های سیاسی مختلف بتوانند با برقراری ارتباط با مردم فضای تعقل و تدبیر را در ساحت سیاسی جامعه حاکم کنند.
3- فعالیت احزاب و نهادهای مدنی به حالت عادی برگردد و سایه رعب و وحشت از سر نخبگان جامعه دور شود و بر اساس مسئولیت پذیری ، بین حاکمیت و احزاب و نهادهای مدنی ، قانون داور و حاکم شود.
4 - توقف روند بازداشت ها و آزادی فوری و بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی عاملی بسیار مهم در آرام شدن احساسات جریحه دار شده عموم مردم است. اینک که ثابت شده است هیچ جریان و نیروی فعال سیاسی کشور نه فقط در جریان های آشوب کمترین نقشی نداشته اند بلکه حتی از برقراری راهپیمایی ها و تظاهرات مسالمت آمیز چند روز گذشته هم اطلاعی نداشته اند، تدبیر آن است که با فراهم کردن زمینه حضور مجدد این فعالین سیاسی و اجتماعی در جامعه به همگان ثابت کرد که حکومت از تلاش همه نیروهای سیاسی مدافع آرامش و رفتارهای مسالمت آمیز استقبال می‌کند و درصدد فرافکنی نیست.
5 - ریشه اصلی همه حوادث روزهای گذشته در مهندسی عظیم آرا و اثرگذاری بر نتیجه انتخابات است. ابطال انتخابات می‌تواند اعتماد گسسته ملت - حکومت را بازسازی کند و سرمایه ای برای سازندگی کشور باشد. بدیهی است که در شرایط کنونی تمسک به شورای نگهبان راهگشا نیست چرا که قبل از انتخابات این نهاد نظارتی ، بی طرفی را با کمال صراحت کنار گذاشت و هیچ داور بی طرفی نمی پذیرد که این شورا بتواند داوری عادل و حاکمی بی طرف در این موضوع مهم باشد.
6 - ما مصرانه خواستار شناسایی عاملان اصلی این شبهه کودتا در کشور هستیم تا مردم ایران و جهانیان باور کنند که جمهوری اسلامی اجازه خیانت به رای ملت را نمی دهد و خانواده های ایثارگران و مومنین و متدینین و نخبگان و فعالان سیاسی و اجتماعی و کارآفرینان و فرهنگ سازان و همه آحاد مردم ایران مطمئن شوند که مشعلی که امام خمینی (ره) در این کشور بر افروخت همچنان دلیل راه ما در رسیدن به سرمنزل مقصود است.
7 - ما از همه مراجع معظم تقلید ، علمای اعلام ، بزرگان دینی ، شخصیت های خدوم و مورد وثوق ملت انتظار داریم در این اوضاع حساس ، رسالت تاریخی خود را در دفاع از ملت و حفظ خون و نوامیس مردم به انجام رسانند و علاوه بر نصیحت دولتمردان و حاکمان به رعایت عدل و انصاف، اعتماد و آرامش را به جامعه نگران ایران بازگردانند.

Automatic Google Translation:

Islamic Iran Participation Front, the new statement:

Front and Secretary General of the Islamic Iran Participation few senior members are in prison, in his latest statement has reiterated: majority vote of the people nothing but not requiring, so this should be asked to stand and civil law.

Reports «Third Wave» Full text of this statement follows:

In the Name of God

Great nation IRAN! Today we all face with the conditions and events more than anything shows little group determination, relying Hdm power base of democracy and the republic and stop the demand is legitimate and legal people.

June 22 election that could change the origin and can be great for the country and the unprecedented presence indicates that they believe and trust performance regimes to be repairable and the election was especially civil ways, with a strange face in the engineering fully with the result that people were different funds poured patrol. This strange event that not only the right people in this election, but if you ignore the assumption that the right people and not deal with them not to open due to anger with their permanent funds will vote because the ballot box in the coffin of dictatorship and into a gate hosts: they are democracy. Great injustice is that the presence of people in this election epic unique know this, but the presence of the main prison occurred. Comparing the statistics of the presence of several elections last year that increased approximately 30 percent of people in this election trying to oblige the great reformers in the past months with the wave of hope for the first time to rule out boycotting the elections in all those who PO Box Voting Power in leg had to fund Kshandnd epic presence and identity of Bkhshydnd. But now, unfortunately, the majority Shvrafrynan security prison and suffered from any situation and present them is not known.

After the election results announced results we Slabt presence of people in defense of his votes were. . The presence of meaning and was not something spontaneous but the continuing presence of the foot votes funds. But the response was received that the violence, destruction and unfortunately Zyzany testimony was entirely the responsibility for those elections is that in engineering and Rvdrvy people and asked them stood. Atmosphere of security before the elections in ruling the country and then into the military in space, all those who experience them certified agents and calm part of the political atmosphere subtilize donor community, and to avoid violent behavior and high priest were peaceful and imprison Advertise with the worst violence and chaos wrong people to have them.
Honorable people of Iran! Today our country is sensitive to conditions take over majority vote of the people nothing but not requiring, this should be asked to stand and civil law, with peace and stop this behavior through peaceful civil resistance and negative is possible. We also condemn all violence and destruction ها Saht the affairs of innocent people and to know they will be allowed not to score a number of purposes unclean water turbidity to take fish on the other hand is that there will be the same opportunity to use and always subject to democracy without the. Main way they inspire the middle oven violence, raising the cost of people and they disappoint any reform and political space is Radykalyz·h. If only the security space, it can - to the ruling military and its aspirations of Yaynd. We also know the forces responsible for security, especially in maintaining people's lives and property should we believe that the presence of forces such irresponsible ها clothes that tensions are major contributions to prevention. Behavior indicates that they want peace and not only society and the rule of Rb in the shadow of fear, people may dominate the know. Cut all the way community leaders and compassionate communication with the reform, censorship, and the broad and extensive internal and external unique, advertising unidirectional radio and television media and government is illustrated by determination. But we have no doubt this nation will and ideals of the Imam and the Islamic Republic and Revolutionary history and the achievement of blood guard will cost families and everyone in the nation will stand will be imperfect.

Today the Islamic Iran Participation Front is a large tree. Arrest figures most original, new holiday newspaper Yas, filtering information site party, party central office and close the growing threats to exacerbate this behavior causes the party, unfortunately, we also like other civil institutions to calm the situation and encouraging way success is not civil.

About the same time the main demands of loyalty to the nation that we support the people's vote and support because without corrective Vchray axis of this great movement, Mr. Mousavi Khvahanym are also the rule to a node that today fingertip contemplation and Tdbr be open node into blindness is not no way to open the other not. In this context, we demand that we:
1 - space, security and military political and social environments become prohibited and instead the path of peaceful methods Msrh work in communities such as the constitution permit to be peaceful.

2 - Information and communication space to the situation before the elections and be allowed to return to and distortions of facts and rumors instead of facts to reach the ears of society and leaders of various political factions so that communication with the atmosphere of contemplation and machinate Saht in political society to govern.

3 - Activities of political parties and civil institutions and return to normal Rb shadow and fear is far from over society and based on accountability, between parties and civil institutions and rule of law, and the judge is ruling.

4 - stop the process of arrest and immediate release and unconditionally all political prisoners in a very important factor in hush feelings are hurt by the public. Now the flow has been proven and no active political force not only during the minimum of Chaos not have a role, but even the establishment of peaceful protests and marches past few days I have not had no information, the gimmick is to provide field presence again This political and social activists, community proved to everyone that the government of all political forces trying to advocate peace and peaceful behavior and welcomes Astral is planning.

5 - the main root of all accidents in the last days of great engineering Asrgzary on the results of votes and elections. Voidance elections can trust discrete nation - the state capital for reconstruction and reconstruction of the country. Obviously, the present document to the Guardian Council Rahgsha is because regulatory institutions before elections, the same impartiality and no judge explicitly said the impartiality does not accept that the council be able to judge just and impartial ruling on this important topic be.

6 - We identified the main cause of persistently demanded coup in this country are to doubt the Iranian people and the world to believe that the Islamic Republic of betraying the nation does not vote and families and Isargaran Mvmnyn and Mtdynyn elite and political activists and social entrepreneurs and CBS and all the sections of the burner ensure that Imam Khomeini (RH) Afrvkht still in this country because of the way our goal is to reach Srmnzl.

7 - All of our bodies imitate His holiness, announced scholars, elders, religious, and the characters Khdvm Vosough We expect people in this sensitive situation, its historical mission to defend the nation and preserve blood Nvamys and put people to do in addition to talking statesmen and rulers to observe justice and fairness, confidence and peace of the society concerned restore.She believed in nothing; only her skepticism kept her from being an atheist. -- Jean-Paul Sartre
by ATinNM on Tue Jun 23rd, 2009 at 04:46:37 PM EST

Others have rated this comment as follows:

Display:

Occasional Series